Kredyt bez BIK – jak to działa?

Kredyt bez BIK – jak to działa?

Wśród ofert firm oferujących pożyczki pozabankowe bardzo często można znaleźć sformułowanie „Kredyt bez BIK”. Brzmi to szczególnie zachęcająco dla osób, których historia kredytowa w bankach nie jest najlepsza. Co takiego kryje się pod tym sloganem i czy taki kredyt rzeczywiście istnieje?

Czym jest BIK?

BIK to skrót od nazwy Biura Informacji Kredytowej – instytucji powołanej na podstawie ustawy Prawo bankowe i zajmującej się gromadzeniem i udostępnianiem informacji na temat historii kredytowej klientów banków i SKOK-ów. W tej bazie znajdują się dane na temat kredytów, kart kredytowych, spłat ratalnych, udzielonych przez nas poręczeń, limitów debetowych na rachunkach bieżących. Są to informacyjne zarówno pozytywne, jaki i negatywne.

BIK nie wydaje żadnych opinii ani decyzji kredytowych – dane zgromadzone w nim są informacją pomocniczą i służą bankom do sprawdzenia, czy osoba ubiegająca się o kredyt jest solidnym płatnikiem. Bank może odmówić udzielenia kredytu osobom, które nie spłacają swoich zobowiązań w terminie. Warto jednak pamiętać, że niewielkie opóźnienia w spłacie nie muszą skutkować decyzją odmowną. Jeśli ktoś spłaca kredyt na czas, w oczach banku staje się nawet bardziej wiarygodnym klientem, niż osoba, która nigdy w życiu żadnego kredytu nie zaciągała.

Bez BIK-u nie ma kredytu

Według przepisów w Polsce prawo do udzielania produktów o nazwie „kredyt” zarezerwowane jest dla banków. Inne instytucje i firmy mogą udzielać pożyczek. Jeżeli więc ktoś oferuje nam „kredyt bez BIK-u”, to w rzeczywistości mamy do czynienia z firmą pozabankową, która chce nam udzielić pożyczki pozabankowej. Obecnie udzielanie pożyczek nie wymaga posiadania żadnych szczególnych licencji ani uprawnień. Pożyczka jest zwykłą umową opartą o kodeks cywilny.

BIK monitoruje każdego

W bazie BIK znajdują się wszyscy kredytobiorcy. To nie jest „czarna lista”, na którą trafiają tylko kłopotliwi klienci banków. Jeżeli terminowo regulujemy zobowiązania, w rejestrach BIK-u pozostajemy do czasu całkowitej spłaty kredytu. Po spłacie – jeżeli wyraziliśmy na to zgodę – nasza historia może być widoczna jeszcze przez maksymalnie 5 kolejnych lat. Tę zgodę możemy w każdej chwili wycofać.

Jeżeli nie spłacamy kredytu na czas i nasze opóźnienie przekroczyło 60 dni, a bank co najmniej 30 dni temu poinformował nas o opóźnieniu, wówczas nasze dane będą przetwarzane przez 5 lat od spłaty kredytu i nie jest do tego wymagana nasza zgoda.

Raz na pół roku można bezpłatnie sprawdzić nasz status w BIK. W tym celu trzeba wysłać do Biura pisemny wniosek lub na portalu BIK założyć konto klienta i tam zgłosić prośbę o wydanie raportu z naszą historią.

Sztuka wykreślania z BIK

Łatwo można znaleźć ogłoszenia firm oferujących „czyszczenie BIK-u” lub „wykreślenie z BIK-u”. Nie istnieją sprytne i znane tylko wtajemniczonym sposoby na ominięcie tego podstawowego źródła informacji bankowej. Firmy świadczące takie usługi wykonują to samo, co każdy kredytobiorca może zrobić sam: na podstawie udzielonego przez nas pełnomocnictwa pobierają z BIK raport na nasz temat, sprawdzają historię kredytową i wyszukują te pozycje, które są błędne lub przedawnione (np. minęło już 5 lat od spłaty kredytu, opóźnienie wpisane w rejestrze było krótsze, niż 60 dni). Jeżeli takie nieprawidłowe dane są w rejestrze, firma kontaktuje się z bankiem, który je tam umieścił i składa wniosek o korektę.

Jeżeli w bazie BIK mamy wpisy prawidłowe i pokazujące naszą niestety złą historię kredytową, żadna kancelaria nic na to nie poradzi i po bliższym zapoznaniu się z ofertą „czyszczenia” z pewnością znajdziemy taką uwagę.

BIK czy BIG?

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) często mylone jest z Biurami Informacji Gospodarczej (BIG). BIK jest instytucją działającą w ramach sektora bankowego. BIG to skrót oznaczający prywatną firmę zajmującą się gromadzeniem informacji o zaległych zobowiązaniach konsumentów i przedsiębiorców. Mogą to być np. niezapłacone rachunki za telefon, czynsz lub nieuregulowana faktura za kupiony towar. W Polsce działa kilka niezależnych od siebie biur informacji gospodarczej – do najbardziej znanych należą: Krajowy Rejestr Długów, BIG InfoMonitor, Rejestr Dłużników ERIF.

Zgłoszenia dłużnika do BIG dokonuje zawsze wierzyciel. Może to zrobić, jeśli zadłużenie wynosi co najmniej 200 zł w przypadku konsumenta lub 500 zł w przypadku przedsiębiorcy. Po spłacie zadłużenia wierzyciel musi zadbać o usunięcie wpisu na temat byłego dłużnika, zatem w biurach informacji gospodarczej nie jest prowadzona żadna historia.

Dla firm udzielających finansowania każde źródło informacji, mogące pomóc w ocenie klienta, jest cenne i wykorzystywane. Być może kontaktując się z firmą pozabankową otrzymamy „kredyt bez BIK-u”. Na pewno jednak wcześniej nasz status zostanie sprawdzony w co najmniej jednym BIG-u.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

7 komentarzy

Napisz komentarz


Imię (required)

Email (required)

Adres www

CommentLuv badge