Ile kosztuje kredyt pozabankowy?

Ile kosztuje kredyt pozabankowy?

Kredyt pozabankowy jest doskonałą okazją do tego, aby móc szybko zaopatrzyć się w potrzebne środki. Gdy chcesz coś kupić, zainwestować pieniądze, ale nie masz takiej możliwości, aby pójść do banku, wtedy nie warto z nich rezygnować, ale po prostu wziąć kredyt pozabankowy. Trzeba jednak liczyć się z tym, że ze skorzystaniem z takiej oferty może wiązać się też dość dużo kosztów.

Pożyczając pieniądze, jak najbardziej za to płacimy. Koszty z tym związane są uzależnione od rozmaitych czynników. Jednym z najważniejszych jest ryzyko – im większe będzie ono dla banku lub też innej instytucji finansowej udzielającej pożyczki, tym też więcej trzeba będzie za wszystko zapłacić. Wobec tego trzeba pamiętać o tym, decydując się w ogóle na kredyt pozabankowy. Nic niestety nie jest za darmo.

Czy istnieje coś takiego jak tani kredyt pozabankowy?

Kredyty można zaciągać w bankach, tam po pieniądze udaje się najwięcej osób, ale istnieje również coś takiego jak kredyt pozabankowy, który udzielany jest przez firmy, które bankami nie są. Generalnie ich działalności nie można porównywać do tej bankowej, wobec tego także nazwa „kredyt” jest nie na miejscu, ponieważ jest ona zarezerwowana tylko dla banków, niemniej jednak także jest ona w tym przypadku stosowana.
Banki zobowiązane są prawem do tego, aby nie udzielać kredytów lichwiarskich, czyli takich, w których oprocentowanie jest bardzo wysokie. Niemniej jednak nie dotyczy to firm pozabankowych, które świadczą pożyczki na wybranych przez siebie warunkach. Dlatego też kredyt pozabankowy nie zawsze jest tani. Z czego to wynika? Jak zostało wskazane – ważne jest ryzyko, które dla takiej firmy jest bardzo wysokie, a to przekłada się na koszty kredytu, które ogólnie wynoszą naprawdę sporo. Z tego powodu trudno przy tym mówić o tanich kredytach pozabankowych, które dodatkowo są udzielane bez zaświadczeń o dochodach i zabezpieczeń. Gdy dodatkowo zaciąga je dłużnik, osoba bez pracy, wtedy szanse na to, że kredyt pozabankowy zostanie w całości zwrócony w terminie, maleją.

Patrz na RRSO i inne opłaty

ile kosztuje kredyt pozabankowyDlatego w umowach dotyczących kredytów pozabankowych zawsze należy dokładnie sprawdzać wszystkie szczegóły dotyczące opłat. Na pierwszy ogień powinno pójść RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. To właśnie ona będzie mogła wskazać jednoznacznie, z jakimi kosztami kredytu ma się do czynienia. Obejmuje ona oprocentowanie, a także wszelkie prowizje, więc jest ona najdokładniejszym wskaźnikiem, gdy chodzi o realne koszty pożyczenia pieniędzy. W przypadku banków RRSO wynosi przeważnie do 50%, ale już jeżeli chodzi o kredyt pozabankowy, to współczynnik ten może wynieść nawet od 100% do 1000%, co dobitnie świadczy o tym, ile może kosztować takie rozwiązanie!

Wystrzegaj się kruczków w umowach

Z tego powodu trzeba zawsze sumiennie czytać umowy, ale sprawdzać przy tym nie tylko samo RRSO, ale też i inne zapisy, poszukując również kruczków prawnych. Może się bowiem okazać, że instytucja udzielająca kredytu wyznacza znaczne kary za opóźnienie w płatności raty, dostarczenie pieniędzy do domu czy rozpatrzenie wniosku.

Kredyt pozabankowy nie jest najbezpieczniejszą formą pożyczania pieniędzy i wiążą się z nim większe koszty niż w bankach.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Jeszcze nie ma komentarzy do tego artykułu.

Napisz komentarz


Imię (required)

Email (required)

Adres www

CommentLuv badge