Pożyczka pozabankowa za 0% – prawda czy mit?

Pożyczka pozabankowa za 0% – prawda czy mit?

Pożyczanie pieniędzy poza bankiem oznacza mniej formalności, szybsze otrzymanie gotówki, ale też nieporównywalnie wyższe koszty. Wystarczy zapoznać się z kalkulacjami, jakie prezentują firmy pożyczkowe na swoich stronach internetowych – RRSO czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania, obejmująca wszystkie koszty pożyczki, sięga nawet kilku tysięcy procent!

Cena ryzyka

Firmy pozabankowe udzielają finansowania m.in. osobom, które mają trudności finansowe. Wypłacają pożyczki szybko, na podstawie mniej rygorystycznej i dokładnej analizy, niż banki. Według jednej z wiodących polskich firm pozabankowych co czwarty z jej klientów nie zwraca pieniędzy. Trzech pozostałych musi zatem za to zapłacić. Skąd zatem biorą się u prywatnych pożyczkodawców kuszące oferty „Pożyczki za 0%”?

Pieniądze za darmo

Za każdym razem, kiedy ktoś nam oferuje za darmo jakiś produkt lub usługę, w szczególności finansową, zastanówmy się nad prawdopodobieństwem otrzymania takiego „prezentu”. Każda firma, niezależnie od branży, działa po to, by osiągać zyski. Rozdając towar za darmo zysku z pewnością nie wypracuje. Gdzie zatem leży pies pogrzebany?

W przypadku firm pozabankowych najprostszym wytłumaczeniem jest konstrukcja oferty. Oprocentowanie rzeczywiście może wynieść 0%, ale prowizja już niekoniecznie. Prawdziwa pożyczka za 0% to taka, w której zwracamy dokładnie tyle samo pieniędzy, ile pożyczamy. I nie musimy przy tym wnosić żadnych opłat manipulacyjnych, przygotowawczych, za rozpatrzenie wniosku itp.

Jeżeli w otrzymanej ofercie rzeczywiście nie ponosimy żadnych kosztów, wówczas mamy do czynienia z innym mechanizmem – firma pożyczkowa „rekrutuje” stałego klienta. Propozycja bezpłatnego pożyczenia pieniędzy jest bardzo atrakcyjna, a na rynku firm pozabankowych panuje już duża konkurencja. Osoba poszukująca pożyczki może wybrać daną firmę właśnie ze względu na taką promocję.

Jeżeli okaże się, że klient spłaci zobowiązanie terminowo, wówczas firma pożyczkowa pozytywnie go weryfikuje, a sam klient nabiera zaufania do pożyczkodawcy i jego produktu. Wraz z pierwszą, promocyjną pożyczką pojawia się czasem od razu umowa ramowa (odnawialna), która ma ułatwić klientowi kolejne transakcje.

Jeżeli klient nie spłaci promocyjnej pożyczki w terminie, wówczas uzyskane tą drogą pieniądze z pewnością przestaną być darmowe.

Zaproś znajomych!

Zadowolony klient jest niezwykle wartościowy. Jeżeli będzie zadowolony ze współpracy, rośnie szansa, że zareklamuje firmę pozabankową swoim znajomym. Żeby go dodatkowo do tego zachęcić, pożyczkodawcy oferują programy, w których wypłacają klientom drobne kwoty za każdego poleconego przez nich nowego klienta. A wszystko dzięki magnesowi w postaci „pożyczki 0%”.

Pieniądze za darmo pożyczyć można, ale trzeba to zrobić świadomie i poniekąd z premedytacją. Jeżeli zachowamy odpowiednią dyscyplinę, możemy z takiej jednorazowej okazji rzeczywiście skorzystać. Stałe korzystanie z ofert firm pozabankowych mimo wszystko będzie niezwykle kosztowne.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

3 komentarze

Napisz komentarz


Imię (required)

Email (required)

Adres www

CommentLuv badge