Sztuka spłacania pożyczki pozabankowej

Sztuka spłacania pożyczki pozabankowej

Niezależnie od tego, z jakiego powodu sięgamy po pieniądze z prywatnych firm, spłata pożyczki pozabankowej powinna być priorytetem. W przeciwnym razie łatwo będzie wpaść w spiralę zadłużenia. Historie, w których pożyczone kilkaset złotych zamienia się w dług o wartości dziesiątek tysięcy, są niestety prawdziwe.

Na co potrzebujesz gotówki?

Pożyczka pozabankowa jest dość bezpiecznym rozwiązaniem dla osób, które potrzebują pieniędzy bardzo szybko na pokrycie nagłych wydatków (np. naprawa samochodu). Nie należy jednak zaciągać takiej pożyczki na spłatę innych zobowiązań, ponieważ wtedy tylko powiększamy dług, jaki mamy do spłaty. Zmiana wierzyciela (osoby, której jesteśmy winni pieniądze) w niczym nie pomoże. Wcześniej czy później pieniądze trzeba będzie zwrócić, a im większy dług, tym trudniej go spłacić. Brutalna prawda jest taka, że jeśli nasz domowy budżet nie wystarcza na pokrycie wszystkich wydatków, doraźne pożyczanie pieniędzy nie uratuje sytuacji.

Spłata pożyczki na czas

Zanim pożyczysz pieniądze, zastanów się, jaka kwota jest ci naprawdę potrzebna i w jakim czasie rzeczywiście będziesz w stanie ją spłacić. Szczerze odpowiedz sobie samemu na pytanie, czy w ogóle będziesz mógł zwrócić te pieniądze. Najgorszym pomysłem jest zaciągnięcie pożyczki z nastawieniem, że jakoś to będzie i nie ma co już teraz przejmować się jej spłatą.

Zapamiętaj termin spłaty i nie przekraczaj go.

Zobowiązania generujące wysoki koszt – a pożyczki pozabankowe z pewnością do nich należą – muszą być spłacane w pierwszej kolejności. W ten sposób nasz dług nie urośnie lawinowo. W wielu firmach nawet jeden dzień opóźnienia może spowodować naliczenie dodatkowych opłat i wysłanie np. przypominających SMS-ów na koszt pożyczkobiorcy.

Jeśli potrzebujesz więcej czasu

Jeżeli nie masz możliwości zwrócenia pieniędzy w określonej dacie, jeszcze przed upływem terminu spłaty sprawdź, ile będzie Cię to kosztować. Ile zapłacisz za prolongatę i tzw. działania monitorujące (telefony, SMS-y, pisma), na jaki okres możesz przedłużyć spłatę – to wszystko powinno być opisane w umowie lub załącznikach do niej. Zastanów się, czy masz możliwość pożyczenia pieniędzy od kogoś ze znajomych i rodziny, by nie ponosić kosztów obsługi pożyczki pozabankowej równych lub większych od kwoty samej pożyczki.

Jeżeli masz pewność, że nie uda ci się zwrócić pieniędzy na czas, należy skontaktować się z pożyczkodawcą i poinformować go o sytuacji. Większość firm pożyczkowych dopuszcza przedłużenie terminu spłaty, jednak jest to również bardzo kosztowne. Jeżeli ustalisz nowe zasady spłaty, koniecznie zabaj o ich potwierdzenie na piśmie.

Bez względu na okoliczności, jeśli terminowa spłata pożyczki jest niemożliwa, nie wolno unikać tego tematu, nie odbierać telefonów i pism. Inaczej dług szybko urośnie do pokaźnej kwoty, a zamiast pożyczkodawcy pojawi się komornik.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.3/5 (3 votes cast)
Sztuka spłacania pożyczki pozabankowej, 4.3 out of 5 based on 3 ratings

17 komentarzy

Napisz komentarz


Imię (required)

Email (required)

Adres www

CommentLuv badge