Kredyty na 9000%

Wywiad z Romanem Sklepowiczem zwraca uwagę na ważne aspekty rynku pożyczek pozabankowych. Jednym z nich jest niska świadomość klientów. To prawda, że człowiek pilnie potrzebujący gotówki na ogół nie zwraca uwagi na nic, oprócz terminu jej otrzymania. Liczy się sama możliwość otrzymania pieniędzy na czas. Firmy pozabankowe już otwarcie pokazują swoje wzory umów, tabele opłat, regulaminy itp. Tylko co z tego, skoro przeciętny Kowalski nie potrafi sam policzyć kwoty odsetek od 500 zł pożyczonych na 4 miesiące przy oprocentowaniu 12% w skali roku? Klienci rzeczywiście ponoszą poważne konsekwencje tego, że nie rozumieją podstawowych mechanizmów i definicji.

Sklepowicz obarcza firmy pożyczkowe całą odpowiedzialnością za kłopoty ich klientów, jednak nie ma tu racji. Oczywiście są firmy działające na granicy prawa i wykorzystujące trudną sytuację swoich klientów, ale jeśli pożyczkobiorca otrzymuje wszystkie warunki umowy przed jej podpisaniem, można wtedy mówić jedynie o niewiedzy klientów, braku ostrożności lub lekceważeniu ryzyka. W wywiadzie zabrakło pytania, czemu w ciągu ostatnich trzech lat Polacy ruszyli po tak drogie pożyczki. O tym eksperci mówią rzadko, tymczasem ludziom wyraźnie brakuje pieniędzy. A skoro jest popyt, jest i podaż. Nie da się więc wyeliminować „chwilówek” z rynku.

Ciekawym wątkiem w tej rozmowie jest konieczność wprowadzenia zmian w przepisach. Są one pilnie potrzebne, żeby wyeliminować z rynku nieuczciwych pożyczkodawców. Ministerstwo Finansów opracowało kilka miesięcy temu projekt zmian prawnych, które mają wprowadzić m.in. konieczność rejestracji firm pożyczkowych, poddać ich działalność nadzorowi finansowemu i ograniczyć całkowity koszt pożyczki do 30% jej wartości. Z pewnością regulacje te uchronią wiele osób przed popadnięciem w finansową ruinę.

Rozmowę warto obejrzeć, żeby poznać mechanizmy działające na rynku prywatnych pożyczek i móc wyrobić sobie własną opinię na temat działalności firm pozabankowych.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Jeszcze nie ma komentarzy do tego artykułu.

Napisz komentarz


Imię (required)

Email (required)

Adres www

CommentLuv badge