Pożyczka prywatna – kruczki w umowach

Pożyczka prywatna – kruczki w umowach

Poszukiwanie dla siebie atrakcyjnej oferty może być dość trudne, gdy chce się, aby pożyczka prywatna była jak najbardziej atrakcyjna. Koszty pożyczki mogą bowiem okazać się wyższe, związane mogą być z nimi różnorodne dodatkowe opłaty. W umowach czyha nieraz naprawdę dużo różnych kruczków. Można jednak się przed nimi skutecznie ochronić!

Zawierając jakąś umowę, zawsze należy pamiętać o tym, aby dokładnie się z nią zapoznać przed złożeniem na niej swojej sygnatury. Co jakiś czas można natknąć się na informacje, że jakieś osoby dokonały podpisania umowy, która jest dla nich niekorzystna i tym samym wpędziły się też w duże kłopoty. Jedyne, co może przed tym zabezpieczyć, jest czytanie umów i regulaminów w całości! Wiadomo, że trzeba przeznaczyć na to dość dużo czasu, nie każdy również zna się na wszystkich kwestiach prawnych, niemniej jednak nie ma innego wyjścia!

Umowa a pożyczka prywatna

Wszystko, co trzeba wiedzieć o zawieranej pożyczce, zawarte jest w jej umowie. To właśnie tam będzie można przeczytać o różnych kosztach, karach umownych, które wynikają przykładowo z niedotrzymania terminu spłaty raty, o tym, jak rozwiązywane są ewentualne spory pomiędzy pożyczkodawcą, a pożyczkobiorcą. Warto wskazać, że każda pożyczka prywatna powyżej 500 złotych w myśl prawa powinna być wyszczególniona na piśmie, aby następnie móc ją uwzględnić w rocznym rozliczeniu.

Jakie punkty obowiązkowo?

W umowie powinny wobec tego znajdować się następujące informacje:

  • ogólny koszty pożyczki – wraz ze wszystkimi opłatami wynikającymi z oprocentowania, prowizji,
  • wszystkie dodatkowe opłaty, jakie uiszcza się wraz z pożyczką, na przykład opłata przygotowawcza za złożenie i rozpatrzenie wniosku,
  • informacje o oprocentowaniu – roczna stopa oprocentowania pożyczki prywatnej i symulacja jej zmian wraz ze zmianami długu,
  • możliwość wcześniejszej spłaty pożyczki i zasady z tym związane,
  • konsekwencje finansowe związane z rozwiązaniem umowy, niedotrzymaniem jej punktów.

Na co uważać?

pożyczka prywatna kruczki w umowachTrzeba pamiętać o tym, że pożyczka prywatna nie jest jednak kredytem, więc nie wszystkie wyszczególnione wcześniej punkty będą koniecznie znajdowały się na umowę. W takim przypadku trzeba będzie już dopytać o szczegóły pożyczkodawcę. Poza tym powinno się patrzeć na niejasne zapisy dotyczące właśnie dodatkowych opłat, które mogą w efekcie wynieść naprawdę bardzo dużo.

Czy pożyczka prywatna zawsze oznacza niejasne zasady?

Przyjęło się uważać, że pożyczka prywatna nie jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem i w takich przypadkach istnieje największe prawdopodobieństwo, że w umowie będą znajdywały się jakieś kruczki prawne. Nie jest to jednak nagminne, ponieważ nie każdy konstruuje tak umowę, aby móc w ten sposób oszukać drugą stronę transakcji. Niemniej zawsze dla pewności, gdy samodzielnie nie można jej rozszyfrować, warto udać się do prawnika, aby ten mógł dokonać analizy dokumentu pod kątem prawnym i wskazać, jakie zagrożenia wiążą się ewentualnie z jej podpisaniem. Wtedy będzie się już wiedziało wszystko o zawieranej umowie.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Jeszcze nie ma komentarzy do tego artykułu.

Napisz komentarz


Imię (required)

Email (required)

Adres www

CommentLuv badge